ברזים דורשים ניקיון ייעודי למרות שהם נמצאים כל הזמן בסביבת מים זורמים. במאמר הבא נסביר איך מבצעים ניקיון כזה, מה ההבדל בין החומרים הרלוונטיים והאם מנקים ברז של מטבח באותה דרך שבה עושים את זה עם ברז של אמבטיה או שירותים
ברזים חשופים לסוגים שונים של נזקים. הטעות הנפוצה גורסת שלא צריך לנקות את הברזים כי הם ממילא נמצאים בסביבה של מים זורמים, אבל ההפך הוא הנכון. בפועל, דווקא במים שיש בהם אבנית עלולים להצטבר נזקים בחלק החיצוני או הפנימי של הברז. חוץ מזה, עצם מגע הידיים בברזים עלול לגרום להעברת סוגים שונים של חיידקים ונגיפים – גם בבית הפרטי וכמובן גם במקומות ציבוריים או בבתי עסק וחנויות.

תדירות ניקיון ברזים

החדשות הטובות הן שבאמצעות ניקיון שבועי אפשר לצמצם את הנזקים שנגרמים לברזים ולסביבה. במקרים של שימוש אינטנסיבי בברזים, אפשר להאיץ את התדירות לניקיון יומי. כך או אחרת, חשוב להקפיד על הטיפים הבאים:

  1. 1. הקפדה על הנחיות היצרן

יש לציין שהוראות הניקוי משתנות בין סוגי הברזים. אם רוצים שהניקיון יחזיק מעמד ולא יאיץ עוד יותר את הבלאי הטבעי של הברזים, חשוב להקפיד על הנחיות היצרן. ברוב המקרים, הנחיות היצרן מופיעות על גבי האריזה. אם לא יודעים איפה האריזה או נכנסים לדירה שכורה שכבר יש בה ברזים, ניתן לברר לגבי הוראות היצרן של ברזים שונים דרך אתרי האינטרנט.

  1. 2. בחירת חומרי ניקיון מתאימים

רוב חומרי הניקיון שבהם משתמשים על מנת להבריק ברזים מיועדים לסוגים שונים של מתכת, נירוסטה או אלומיניום. כאשר בוחרים את חומרי הניקיון הללו, יש לקרוא את ההנחיות המופיעות על גבי האריזה ולדייק את מידת ההתאמה שלהם לצרכים הנדרשים.

  1. 3. ייבוש הברז לאחר הניקיון

ברזים מנקים מבחוץ. בשביל למנוע הופעת כתמים או סימני נגיעות ידיים, כדאי לייבש את הברז מיד אחרי הניקיון. את הברז אפשר לייבש עם מטלית לחה או עם סמרטוט יבש לחלוטין. בנוסף, צריך להרחיק ילדים מהברז כדי שהמים שיש עליו לא יימרחו עוד לפני שמספיקים לייבש אותו.

  1. 4. סמרטוט נגיש ליד הברז

הסוד של ניקוי ברזים הוא לבצע את זה לעיתים קרובות, גם אם באופן לא רשמי. במילים אחרות, כדאי להעביר סמרטוט על הברז אחת לכמה ימים וכך לשמור עליו נקי וללא הצטברות סוגים שונים של כתמי ידיים או לכלוך. בפועל, הדרך לעשות את זה היא לשים סמרטוט נגיש ממש ליד הברז כדי לשלוף אותו החוצה בכל פעם שבה מתעורר הצורך בניקיון.

  1. 5. ניקיון של הכיור

אי אפשר לשמור על מראה נקי של הברז בלי לנקות גם את הכיור סביבו. מצד שני, חומרי הניקיון שמיועדים עבור ברזי מתכת, אלומיניום או נירוסטה הם לא אותם חומרים שבהם משתמשים כדי לנקות כיור חרסינה. לכן, יש להפריד בין המשימות ולנקות את הכיור מיד לפני או אחרי שמנקים את הברז עצמו.

  1. 6. תחזוקה נכונה של הברז

תחזוקה נכונה כמו התקנת אבנית יכולה למנוע הצטברות נזקים בתוך או מסביב לברז. אם רוצים ליהנות מהברז לשנים רבות, אין ברירה אלא לתחזק אותו ולהתייעץ עם בעלי מקצוע.